English   |   Site Haritası
Harp Akd.K.lığı
SAREN
Bilimsel FaaliyetlerBilimsel Faaliyetler
Misafir Askeri PersonelMisafir Askeri Personel
Harp Akademileri Komutanlığı MüzesiHAK Müzesi
Bilgi Merkezi MüdürlüğüBilgi Merkezi
ATATÜRK KöşesiATATÜRK Köşesi
AnıtkabirAnıtkabir
Şehitlerimiz GazilerimizŞehitlerimiz ve Gazilerimiz
İletişim Bilgileriİletişim
Bilgi Edinme BirimiBilgi Edinme    |
Harp Akademileri Komutanlığı Görevleri
 
HARP AKADEMİLERİ KOMUTANLIĞININ GÖREVLERİ

(3563 Sayılı Harp Akademileri Kanunu, Madde 4 )

 
    Harp Akademileri Komutanlığının Görevleri;
 
    Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisinde; müdavimlere, müşterek ve birleşik karargâh ve birlikler seviyesinde planlama, yönlendirme ve kontrol teknikleri ile bu karargâh ve birliklerin faaliyetlerini yönetecek tarzda öğrenim vermek, milli güvenlik konularında bilgi ve yetenek kazandırmak ve bünyesinde açılan kursları yönetmek.
 
    Kuvvet Harp Akademilerinde; Atatürkçü görüşü tam olarak benimseyen, özellikle askerî faaliyet alanlarında uygun harekât tarzını bulma, doğru karara ulaşma ve verilen kararı en etkin şekilde uygulama yeteneği olan, komutanlık ve karargâh subaylığı tekniklerine sahip, muhakeme ve planlama becerisi gelişmiş kurmay subayları lisansüstü düzeyde eğitim ve öğretimle yetiştirmek.
 
    Stratejik Araştırmalar Enstitüsünde; Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan alanlarda personel yetiştirmek maksadıyla Yüksek Lisans ve Doktora programlarını icra etmek, belirlenen alanlarda bilimsel çalışmalar yapmak, verilecek araştırma ve inceleme görevlerini yürütmek.
 
    Kuvvet Akademileri bünyesinde açılan Komutanlık ve Karargâh Subaylığı kursuna katılan sınıf subaylarının komutanlık ve karargâh subaylığı yeteneklerini artırmak, meslekî bilgi ve tecrübelerini, sevk ve idare kabiliyetlerini geliştirmek.
 
    Müşterek konsept ve doktrinleri hazırlamak, hazırlanan konseptleri tetkik etmek, denemek ve değerlendirmek, gerektiğinde konsept ve doktrin değişiklik tekliflerini yetkili makama sunmak.
 
Bu sayfa 13384 kere görüntülenmiştir

Son Güncellenme Tarihi
08.02.2017
Toplam Ziyaretçi 2884320
Aktif Ziyaretçi 138
Harp Akademileri Komutanlığı 34334 Yenilevent - İstanbul
Santral : 0 (212) 398 01 00 (Pbx)
Faks : 0 (212) 398 01 41
www.harpak.edu.tr

Elektronik posta hesabınıza ulaşmak için tıklayınız